Šta videti - atrakcije na Zlatiboru?

Šta videti na Zlatiboru? Atrakcije na Zlatiboru susrećemo na svakom koraku. To je mesto gde se prirodne lepote susreću sa kulturološkim nasleđem. To je mesto gde je najbolje očuvana srpska tradicija, mesto za tišinu i odmor. Mesto najukusnijih gurmanskih specijaliteta i istovremeno mesto gde možete uživati u lepotama svakog godišnjeg doba.

Upravo zato je Zlatibor jedna od najposećenijih turističkih destinacija u našoj državi. Uz to nalazi se u blizini okolnih zanimljivih destinacija kao što su Mokra gora, kanjon Uvca, Tara i Višegrad. Sve to je više nego dovoljan razlog da se odlučite na to da odmor provedete na ovoj planini. 

Atrakcije na Zlatiboru - Gold gondola

Zlatiborska Gold gondola spada u najvece atrakcije na Zlatiboru. Zvanično je puštena u rad 11. januara 2021. godine. Sa svojih impresivnih devet kilometara trase, preuzela je titulu najduže panoramske gondole na svetu.

Zlatiborska „zlatna“ gondola povezuje centar Zlatibora sa skijalištem Tornik, što je ujedno i najviši vrh planine.

Sa trenutnim kapacitetom od 800 putnika po satu u 72 zasebne kabine sa po 10 mesta, gondola pruža  nezaboravan doživljaj. Mnogobrojni turisti imaju 25 minuta uživanja u živopisnim pejzažima Zlatibora, koliko traje vožnja u jednom pravcu.

Ova panoramska žičara prelazi preko najlepših planinskih krajolika, a najatraktivnija vožnja je preko Ribničkog jezera, koje je tokom cele godine stecište mnogobrojnih izletnika.

Na Ribničkom jezeru nalazi se medjustanica, gde je moguće napraviti pauzu i uživati u lepoti pejzaža. Umirujućem svetlucanje vode svakog posetioca ispunjava mirom i blaženstvom.

Atrakcije na Zlatiboru - Multimedijalna fontana

Najnovija turistička atrakcija na Zlatiboru je multimedijalna fontana otvorena 30. juna na Dan opštine Čajetine. Posle rekonstrukcije Kraljevog trga, obnovljen je i izgled samog jezera, koje je napunjeno čistom izvorskom vodom. Ovaj najpoznatiji simbol zlatne planine krasi i novi multifunkcionalni park.

Ovaj zahtevan projekat osmišljen je pre dve godine, a glavni sadržaj parka je Fontana koja se sastoji iz više segmenata.

Air Flow

”Air flow” čine dve velike fontane koje, pored toga što imaju dekorativnu funkciju, takođe prečišćavaju vodu. To se postiže tako što se voda meša s vazduhom. Poseban segment su dva džeta (sudaraju se mlaznice) sa imenima Tara i Zlatibor (mesto gde se voda igra, pleše).

Glavna fontana je multimedijalna, jer omogućava razne medijalne sadržaje preko lasera i video projektora. Na vodenom bimu, dugačkom 30 a visokom 10 metara, može uživo da se emituje video projekcija. Takođe i ona koja je unapred pripremljena.

Tu su 23 mlaznice vode, od kojih 12 ide ravno u visinu do 18 metara, a 11 su plešuće. Svaka mlaznica je nezavisna i opremljena je sa odgovarajucom opremom za programirani rad u sistemu i zeljenom programu. Sve mlaznice su opremljene odgovarajucim podvodnim RGBW reflektorima sa DMX kontrolom za rad fontane u nocnom rezimu.

Stopića pećina

Stopića pećina nalazi se na severoistočnoj strani planine Zlatibor, između sela Rožanstvo i Trnava. Pećina je na par stotina metara udaljenosti od puta Zlatibor-Sirogojno, što je čini jednom od najpristupačnijih speleoloških objekata Srbije. Udaljena je od turističkog centra Zlatibora 19 km. Za zlatiborsku pećinu impozantnih dimenzija stručna javnost zainteresovala se još početkom dvadesetog veka. Prve pisane podatke o njoj nalazimo u Zapisniku Srpskog geološkog društva iz 1901. godine. Međutim, prva speleološka istraživanja obavio je naš veliki istraživač i tvorac naučne speleologije, čuveni Jovan Cvijić od 1909. do 1913. godine.

Spomenik Prirode

Zbog svojih prirodnih karakteristika, očuvanja morfoloških i hidroloških obeležja, prvenstveno bigrenih kada, kao jedinstvenih po veličini i načinu nastanka, očuvanja endemičnih vrsta pećinske flore, životne sredine i lepote predela, Stopića pećina je Uredbom Vlade Republike Srbije 2005. godine stavljena pod zaštitu države kao spomenik prirode, zaštićeno prirodno dobro od izuzetnog značaja. Spomenikom prirode „Stopića pećina“ upravlja Turistička organizacija Zlatibor. Pećina je uređena za turitičke obilaske i otvorena za posetioce 2009. godine, kada je urađena i prilazna pešačka staza kojom se od parkinga dolazi do ulaza u pećinu.

Vigledi

Stopića pećina dobila je naziv po zaseoku Stopići. Postojeća pešačka staza se spaja sa starom prilaznom stazom, kojom se nekada dolazilo do pećine. Najinteresantniji potez na staroj stazi je prolazak između vigledi. Vigledi su otvori u pećinskoj tavanici, a u narodu su poznati pod nazivom dugure. Ima ih ukupno šest i svaki otvor povezan je sa pećinom sistemom bočnih kanala. Vigledi su različite veličine, a najveći je dugačak 22,5 metara i širok 16 metara. Da su vigledi povezani sa pećinom dokazano je još u ranim fazama istraživanja pećine, a meštani okolnih sela su na veoma zanimljiv način došli do tog zaključka, čak i pre prvih speleologa. U svaku od šest provalija u zemlji bacali su obojeno kamenje. Svaki obojeni kamen koji su bacili kroz vigled pronašli su u pećini, što je bio jasan dokaz da su otvori u zemlji deo pećinskog sistema.
Prolazak trasom pored ovih otvora trenutno je zabranjen, jer staza još uvek nije u potpunosti uređena.

Ulaz u Stopića pećinu je jedan od najvećih pećinskih otvora u Srbiji, impozantnih dimenzija. Visok je 18, a širok između 30 i 40 metara. Nalazi se na 711 metara nadmorske visine, na desnoj obali reke Prištevice, čiji huk se čuje sve vreme dok se prilazi stazom do pećine. Reka Prištavica je brza planinska reka, pa je u prošlosti na potezu od ulaza u Stopića pećinu nizvodno na reci bilo izgrađeno nekoliko vodenica, gde su meštani okolnih sela, koristeći snagu divlje reke, mleli žito.

El Paso

Tematski park “El Paso City” smešten je u prelepoj prirodi u kojoj se smenjuju pašnjaci i borova šuma, na samo 14 kilometara od centra Zlatibora, na magistralnom putu ka Jadranskoj obali. Dobio je naziv po istoimenom gradu u Sjedinjenim Američkim Državama.

Reka koja protiče ovim kompleksom deli ga na dve celine, na američki i srpski deo, tako da “El Paso City” predstavlja i mesto susreta dve kulture. S jedne strane reke nalazi se kaubojski grad i indijansko selo, dok je na drugoj obali smešten srpski deo sa crkvom i simpatičnim zlatiborskim zaseokom.

“El Paso City” ima šatore, karavane, hotel i brvnare u kojima može da ugosti oko 100 gostiju. Od dodatnih sadržaja grad ima restoran, kafe poslastičarnicu, muzej starih predmeta, teretanu…

Kaubojski grad

U kaubojskom gradu možete videti verodostojne repilike salona, banke, pošte, berbernice, kancelarije za šerifa, čak i repliku zatvora – baš kao u vestern filmovima. Pored restorana, tu je muzej sa postavkom starog oružja, mlin, bilijar sala, vetrenjača i drugi detalji karakteristični za divlji zapad.

Iza kaubojskog grada smešteno je naselje “Karavani pored reke”, sa osam interesantnih karavana u kojima se možete udobno smestiti i prespavati. Karavani su nazvani po poznatim glumcima iz vestern filmova (DŽon Vejn, Gari Kuper…). Kaubojski grad spada među najveće atrakcije na Zlatiboru.

Indijansko selo

Selo je dobilo naziv u čast najpoznatijeg indijanskog poglavice Bika koji sedi. Šest oslikanih šatora okružuju prostor oko platoa za logorsku vatru. Pored vizuelnog uživanja, u ovim šatorima se može prespavati.

Zlatiborski zaseok

Zlatiborski zaseok sa svojih 12 arhitektonski različitih brvnara predstavlja tradicionalno naselje ovih predela iz 19. veka. Brvnare su moderno opremljene i odlično uklopljene u prirodni ambijent koji ih okružuje. Tu je i crkva, dečije igralište i replika parne lokomotive sa teretnim i putničkim vagonima.

Tornik

Ski centar „Tornik“ je najveće skijalište na Zlatiboru. Udaljen je od turističkog centra Zlatibora 9 kilometara. Nalazi se na nadmorskoj visini od 1.110 – 1.490 metara. Na ovom skijalištu ima pet staze (Čigota, Tornik, Ribnica, Zmajevac i Stankova ravan ) ukupne dužine oko 10 kilometara.

Žičara

Kapacitet skijališta je oko 5.400 skijaša na sat. Ski centar Tornik opremljen je sa najmodernijom šestosednom žičarom, sa 107 sedišta, brzine pet metara u sekundi i duga je 1.850 metara. Polazna stanica je na nadmorskoj visini od 1.110 m i penje se na 1490 m (najviši vrh Tornika 1.496 m). Kapacitet šestosedne žičare je oko 3.000 skijaša na sat, a na Torniku postoje jos dva ski lifta tipa sidro, ukupnog kapaciteta 2.400 skijaša na sat. Za najmlađe i početnike instalirana je i pokretna traka dužine 150 metara.

Svih pet staza pokrivene su sistemom za veštačko osnežavanje, tako da ovaj ski centar više ne zavisi od vremenskih uslova i produžena mu je zimska sezona na oko 100 dana.

Letnji Sadržaji

Ski centar Tornik je atraktiv kako zimi tako i leti. Šestosedna žičara se tokom letnjih meseci koristi za panoramsku vožnju, a u ovom centru postoji i nova vrsta instalacije tzv. „tjubing“, koja, kao i sama žičara, može da se koristi i u letnjem i u zimskom periodu godine i pruža neizmerno zadovoljstvo i uzbuđenje svima koji odluče da je isprobaju. Ski centar je opremljen i dečijim igralištem i karuselom.

Od letnjih sadržaja tu su još I bob na šinama, avantura park, teren za mini golf, multifunkcionalni sportski tereni i zip line.

U toku letnjih meseci na Torniku je moguće uživati i u adrenalinskim sadržajima. Za planinski biciklizam uređene su staze: Ribnica, Beli kamen, Previja i Vidikovac, dok je za rekreativce uređena staza Marići.

Pored ovih staza, posetioce očekuje i nova downhill staza, kao i staza za mountain cart. Bicikli i kartovi se mogu iznajmiti na ski centru „Tornik“.